Lourdes Football Ranked #1 in Class 3A
Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 24, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:
Class 6A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Eden Prairie (5) | (5-0) | 50 | 1 |
2. Rosemount | (4-0) | 45 | 2 |
3. Maple Grove | (4-0) | 38 | 3 |
4. East Ridge | (4-0) | 37 | 4 |
5. Mounds View | (4-0) | 28 | 6 |
6. Totino-Grace | (4-0) | 24 | 7 |
7. Stillwater | (4-0) | 19 | 8 |
8. Prior Lake | (3-1) | 18 | 10 |
9. Lakeville North | (3-1) | 9 | 5 |
10. Hopkins | (3-2) | 5 | NR |
Others receiving votes: Minnetonka 1, Centennial 1.
Class 5A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Mankato West (7) | (4-0) | 70 | 1 |
2. St. Michael-Albertville | (4-0) | 60 | 2 |
3. Rogers | (4-0) | 54 | 3 |
4. Bemidji | (4-0) | 51 | 5 |
5. Elk River | (4-0) | 31 | NR |
6. Willmar | (3-1) | 21 | T9 |
7. Sartell-St. Stephen | (3-1) | 17 | 6 |
8. Bloomington Jefferson | (4-0) | 16 | NR |
9. Chisago Lakes | (4-0) | 12 | NR |
10. Moorhead | (4-0) | 9 | NR |
(tie)Owatonna | (3-1) | 9 | 4 |
Others receiving votes: Northfield 5, Cambridge-Isanti 4, Robbinsdale Cooper 4, Rochester Mayo 4, St. Francis 4, Spring Lake Park 3, Rochester Century 3, Apple Valley 3, Brainerd 3, St. Paul Central 2.
Class 4A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Hutchinson (8) | (4-0) | 80 | 1 |
2. De La Salle | (4-0) | 70 | 2 |
3. Holy Angels | (4-0) | 59 | 3 |
4. Detroit Lakes | (4-0) | 55 | 4 |
5. Stewartville | (4-0) | 39 | 7 |
6. Waseca | (4-0) | 35 | 6 |
(tie) Becker | (3-1) | 35 | 8 |
8. Cloquet | (4-0) | 24 | 10 |
9. South St. Paul | (4-1) | 13 | NR |
10. Marshall | (4-0) | 11 | NR |
(tie)Orono | (3-1) | 11 | 5 |
Others receiving votes: St. Anthony 3, Albany 2, Hermantown 1, Hill-Murray 1, Park Center 1.
Class 3A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Rochester Lourdes (4) | (4-0) | 57 | 1 |
2. Pequot Lakes | (4-0) | 49 | 2 |
3. Providence Academy (1) | (4-0) | 46 | T3 |
4. New London-Spicer (1) | (3-1) | 38 | 7 |
5. Tri-City United | (4-0) | 37 | 5 |
6. Pierz | (4-0) | 34 | 6 |
7. Two Harbors | (4-0) | 22 | 8 |
(tie) Plainview(Elgin-Millville | (3-1) | 22 | T3 |
9. St. Croix Lutheran | (2-2) | 6 | NR |
10. Perham | (3-1) | 5 | NR |
(tie)Aitkin | (2-2) | 5 | NR |
Others receiving votes: Breck 3, Columbia Heights 2, Jordan 2, Lake City 2.
Class 2A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Hawley (4) | (4-0) | 58 | 1 |
2. Caledonia (2) | (5-0) | 56 | 2 |
3. Paynesville | (4-0) | 45 | 3 |
4. Luverne | (4-0) | 43 | 4 |
5. Chatfield | (3-1) | 27 | 8 |
6. Maple River | (4-0) | 24 | 7 |
7. Crosby-Ironton | (4-0) | 18 | 10 |
8. Maple Lake | (3-1) | 13 | NR |
9. BOLD | (3-1) | 10 | NR |
10. Lake Crystal-Wellcome Memorial | (4-0) | 7 | NR |
Others receiving votes: Frazee 6, Moose Lake/Willow River 6, Norwood-Young America 5, Triton 3, Pelican Rapids 3, Eden Valley-Watkins 2, Barnesville 1, Jackson County Central 1, Pine Island 1, Pipestone 1.
Class A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Mahnomen (5) | (4-0) | 55 | 1 |
2. Dawson-Boyd | (4-0) | 41 | T2 |
3. Sleepy Eye St. Mary's | (5-0) | 38 | T2 |
(tie) Minneota(Lincoln HI | (4-0) | 38 | 4 |
5. Upsala Swanville | (4-0) | 36 | 6 |
6. Blooming Prairie (1) | (4-0) | 35 | 8 |
7. New Ulm Cathedral | (4-0) | 28 | 9 |
8. Rushford-Peterson | (4-1) | 19 | T10 |
9. Minneapolis North | (4-0) | 18 | T10 |
10. Adrian | (4-0) | 12 | NR |
Others receiving votes: Braham 5, Fosston 3, East Central 1, Royalton 1.
Class 9-MAN | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Grand Meadow (7) | (4-0) | 70 | 1 |
2. Randolph | (4-0) | 57 | 4 |
3. Ely | (4-0) | 50 | 3 |
4. Waubun | (4-0) | 49 | 5 |
5. Verndale | (4-0) | 42 | T7 |
6. Warren-Alvarado-Oslo | (4-0) | 27 | 10 |
7. Spring Grove | (3-1) | 17 | 6 |
8. Madelia | (4-0) | 13 | NR |
9. Nicollet | (3-1) | 12 | 2 |
10. Edgerton1Ellsworth | (3-1) | 11 | T7 |
(tie)Cromwell | (3-0) | 11 | NR |
Others receiving votes: North Woods 9, Wrenshall 8, Bigfork 3, Kittson County Central 2, Wheaton/Herman-Norcross 2, Stephen-Argyle 1, Underwood 1. <<