Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 17, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (5) (4-0) 50 1
2. Rosemount (3-0) 45 2
3. Maple Grove (3-0) 34 5
4. East Ridge (3-0) 33 4
5. Lakeville North (3-0) 25 3
6. Mounds View (3-0) 24 7
7. Totino-Grace (3-0) 23 6
8. Stillwater (3-0) 13 10
9. Minnetonka (3-1) 11 8
10. Prior Lake (2-1) 9 9

Others receiving votes: Hopkins 8.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (5) (3-0) 73 1
2. St. Michael-Albertville (3-0) 71 2
3. Rogers (3-0) 55 4
4. Owatonna (3) (3-0) 53 3
5. Bemidji (3-0) 50 5
6. Sartell-St. Stephen (3-0) 46 T6
7. Rochester Mayo (3-0) 20 10
8. Spring Lake Park (2-1) 19 8
9. Willmar (2-1) 10 9
(tie) Cambridge-Isanti (3-0) 10 NR

Others receiving votes: Apple Valley 8, Elk River 8, Bloomington Jefferson 7, Robbinsdale Cooper 3, Rochester John Marshall 3, Moorhead 2, Chisago Lakes 1, Simley 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Hutchinson (8) (3-0) 80 1
2. De La Salle (3-0) 70 2
3. Holy Angels (3-0) 64 3
4. Detroit Lakes (3-0) 50 4
5. Orono (3-0) 45 5
6. Waseca (3-0) 35 6
7. Stewartville (3-0) 27 7
8. Becker (2-1) 26 8
9. Park Center (3-0) 18 T9
10. Cloquet (3-0) 14 T9

Others receiving votes: Hermantown 5, Holy Family Catholic 3, Princeton 2, South St. Paul 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (3) (3-0) 55 2
2. Pequot Lakes (3-0) 47 3
3. Plainview Elgin-Millville (1) (3-0) 43 4
(tie) Providence Academy (1) (3-0) 43 5
5. Tri-City United (3-0) 34 7
6. Pierz (3-0) 33 6
7. New London-Spicer (1) (2-1) 25 1
8. Two Harbors (3-0) 17 9
9. Columbia Heights (3-0) 14 NR
10. Montevideo (3-0) 10 NR

Others receiving votes: St. Cloud Cathedral 4, Perham 3, Blue Earth Area 1, Glencoe-Silver Lake 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Hawley (4) (3-0) 58 1
2. Caledonia (2) (4-0) 56 2
3. Paynesville (3-0) 43 4
4. Luverne (3-0) 42 5
5. Eden Valley-Watkins (3-0) 26 6
6. Norwood-Young America (3-0) 23 8
7. Maple River (3-0) 20 7
8. Chatfield (3-1) 19 9
9. Frazee (3-0) 16 T10
10. Crosby-Ironton (3-0) 11 T10

Others receiving votes: Barnesville 8, Pelican Rapids 3, Jackson County Central 2, Lake Crystal-Wellcome Memorial 2, Maple Lake 1.

Class A
School Total Points Prv
1. Mahnomen (6) (3-0) 60 1
2. Dawson-Boyd (3-0) 54 2
(tie)Sleepy Eye St. Mary's (4-0) 54 3
4. Minneota Lincoln HI (3-0) 47 5
5. Braham (3-0) 43 4
6. Upsala Swanville (3-0) 29 7
7. Springfield (3-0) 25 8
8. Blooming Prairie (1) (3-0) 19 10
9. New Ulm Cathedral (3-0) 15 9
10. Rushford-Peterson (3-1) 10 NR
(tie)Minneapolis North (3-0) 10 NR

Others receiving votes: Adrian 7, Lester Prairie/Holy Trinity 5, Browerville 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (7) (3-0) 78 1
2. Nicollet (3-0) 70 2
3. Ely (1) (3-0) 61 4
4. Randolph (3-0) 42 T8
5. Waubun (3-0) 36 T8
6. Spring Grove (2-1) 35 7
7. Verndale (3-0) 18 NR
(tie) Edgerton Ellsworth (2-1) 18 6
9. Clinton-Graceville-Beardsley (2-1) 17 5
10. Warren-Alvarado-Oslo (3-0) 12 NR

Others receiving votes: Wrenshall 11, Cook-Orr 9, Cromwell 9, Kittson County Central 8, Madelia 7, Hillcrest Lutheran 6, Floodwood 2, Bigfork 1. <<

Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.