Thursday's Scores
The Associated Press

BOYS BASKETBALL
4A Section 3
Championship

Cretin-Derham Hall 89, Apple Valley 77, 2OT

4A Section 8
Championship

Buffalo 83, St. Cloud Tech 75, 5OT

3A Section 2
Championship

Marshall 68, Mankato West 64, OT

3A Section 5
Championship

Orono 56, Delano 41

3A Section 6
Championship

Holy Family Catholic 69, Waconia 57

3A Section 7
Championship

Cloquet 71, Hermantown 60

3A Section 8
Championship

Alexandria 69, Fergus Falls 50

2A Section 1
Championship

Caledonia 59, Byron 44

2A Section 3
Championship

Fairmont 84, Redwood Valley 71

2A Section 7
Championship

Esko 61, Barnum 39

1A Section 1
Championship

Rushford-Peterson 38, Goodhue 31

1A Section 3
Championship

Canby 66, Southwest Minnesota Christian 59

GIRLS BASKETBALL
4A Section 5
Quarterfinal

Centennial 73, Wayzata 31

Champlin Park 76, Irondale 42

Maple Grove 69, Mounds View 58

Osseo 55, Robbinsdale Cooper 53

4A Section 7
Quarterfinal

Andover 64, Blaine 53

Anoka 76, Coon Rapids 22

Cambridge-Isanti 59, Duluth East 31

Forest Lake 69, St. Francis 36

3A Section 3
Quarterfinal

DeLaSalle 91, Spring Lake Park 61

Park Center 89, St. Paul Johnson 48

St. Paul Como Park 59, St. Anthony 41

Totino-Grace 70, Fridley 50

3A Section 4
Quarterfinal

Hill-Murray 76, St. Paul Highland Park 31

New Prague 77, St. Paul Harding 13

Red Wing 48, Visitation 38

Simley 44, South St. Paul 31

2A Section 2
Quarterfinal

Jordan 49, Mayer Lutheran 46

New Richland-H-E-G 87, Tri-City United 34

Norwood-Young America 51, Glencoe-Silver Lake 48

Waterville-Elysian-Morristown 48, St. Peter 33

2A Section 4
First Round

Columbia Heights 65, Minneapolis Roosevelt 47

St. Agnes 60, St. Paul Washington 18

St. Paul Academy 46, Mounds Park Academy 35

St. Paul Humboldt 70, St. Croix Prep 55

2A Section 5
First Round

Annandale 61, Mora 17

Braham 62, Maple Lake 47

Foley 43, Spectrum 40

Milaca 55, St. Cloud Cathedral 36

Rockford 68, Breck 37

Watertown-Mayer 65, Brooklyn Center 16

2A Section 6
First Round

Eden Valley-Watkins 59, St. John's Prep 35

Litchfield 55, Paynesville 34

Melrose 43, Holdingford 41

Minnewaska 55, Morris Area/Chokia-Alberta 36

New London-Spicer 72, Benson 33

Osakis 59, Pillager 20

Sauk Centre 75, Pierz 52

Staples-Motley 68, Long Prairie-Grey Eagle 33

2A Section 8
First Round

Breckenridge 44, Frazee 40

Crosby-Ironton 70, Park Rapids 59

Dilworth-Glyndon-Felton 75, Pelican Rapids 71, OT

East Grand Forks 70, Warroad 65

Hawley 58, Wadena-Deer Creek 34

Pequot Lakes 83, Badger-Greenbush-Middle River 59

Perham 50, Barnesville 48

Roseau 63, Crookston 46

1A Section 2
Quarterfinal

Lester Prairie/Holy Trinity 85, Sleepy Eye 67

Mankato Loyola 63, Southwest United 39

Minnesota Valley Lutheran 56, Cedar Mountain/Comfrey 38

United South Central 60, St. Clair 46

1A Section 4
First Round

Christ's Household of Faith 82, Learning for Leadership Charter 13

Heritage Christian Academy 71, Calvin Christian 13

Legacy Christian 58, Bethany Academy 11

Minneapolis Edison 41, Minnesota Transitions 20

Minneapolis North 75, Hope Academy 29

Southwest Christian (Chaska) 73, North Lakes Academy 10

West Lutheran 66, Cristo Rey Jesuit 34

1A Section 5
First Round

Belgrade-Brooten-Elrosa 68, Royalton 31

Bertha-Hewitt 37, Parkers Prairie 33

Browerville 75, Sebeka 60

Isle 55, Swanville 29

Kimball 54, East Central 48

Pine River-Backus 37, Menahga 33

Upsala 76, Ogilvie 48

Verndale 70, Nevis 57

1A Section 6
First Round

Ada-Borup 69, Rothsay 25

Ashby 60, Henning 54

Battle Lake 49, Brandon-Evansville 34

Lake Park-Audubon 53, Waubun 33

New York Mills 62, Park Christian (Moorhead) 32

Norman County West 71, Norman County East/Ulen-Hitterdal 66

West Central 56, Underwood 38

Wheaton/Herman-Norcross 57, Ortonville 46

1A Section 7
First Round

Carlton 72, Floodwood 37

Cherry 66, Northeast Range 62

Littlefork-Big Falls 64, Chisholm 51

McGregor 80, Silver Bay 15

Mountain Iron-Buhl 60, Nashwauk-Keewatin 22

North Woods 67, Ely 35

South Ridge 61, Cook County 54

1A Section 8

Clearbrook-Gonvick 73, Blackduck 51

Red Lake 85, Cass Lake-Bena 48

Walker-Hackensack-Akeley 45, Mahnomen 40

First Round

Fosston 65, Kelliher/Northome 49

Red Lake 85, Cass Lake-Bena 48

Red Lake Falls 57, Northern Freeze 48

Sacred Heart 58, Warren-Alvarado-Oslo 36

Stephen-Argyle 41, Fertile-Beltrami 29

Win-E-Mac 65, Kittson County Central 47