Mayo loses tough one to Faribault;  Stewartville advances

Mayo was up 7-6 with a minute and a half left when the Falcons scored and took a 14-7 lead.  With 40 seconds to go, Mayo scored and tied the game.  In overtime, Mayo lost a fumble and Faribault scored two plays later to win the game and move on to the state tournament.

PREP FOOTBALL

Sectional Playoffs

AAAAA Section 1

Faribault 20, Rochester Mayo 14, OT

AAAA Section 1

Stewartville 41, Kasson-Mantorville 7

AA Section 1

Caledonia 28, Lewiston-Altura 14

9 Man Section 1

Grand Meadow 23, Spring Grove 0

AAAAAA Section 3/6 Crossover

Eden Prairie 34, Burnsville 14

Lakeville North 26, Hopkins 7

Prior Lake 20, Eagan 14

Rosemount 49, Wayzata 14

AAAAAA Section 4/5 Crossover

East Ridge 20, Osseo 17

Maple Grove 35, White Bear Lake 0

Mounds View 41, Blaine 7

Totino-Grace 29, Stillwater 13

Sectional Championships

AAAAA Section 2

Mankato West 42, Northfield 21

AAAAA Section 3

Bloomington Jefferson 58, Minneapolis Southwest 12

AAAAA Section 4

Spring Lake Park 28, Mahtomedi 11

AAAAA Section 5

Simley 34, St. Paul Central 14

AAAAA Section 6

St. Michael-Albertville 38, Elk River 12

AAAAA Section 7

Bemidji 43, St. Francis 38

AAAA Section 2

Hutchinson 49, Waseca 14

AAAA Section 3

Holy Angels 31, Holy Family Catholic 29, OT

AAAA Section 4

South St. Paul 35, Hill-Murray 21

AAAA Section 5

Becker 39, Orono 16

AAAA Section 6

DeLaSalle 70, Benilde-St. Margaret's 33

AAAA Section 7

Cloquet 24, Hermantown 21

AAAA Section 8

Rocori 21, Detroit Lakes 6

AAA Section 2

Glencoe-Silver Lake 28, Providence Academy 7

AAA Section 3

Blue Earth Area 47, Belle Plaine 32

AAA Section 4

St. Croix Lutheran 49, Columbia Heights 14

AA Section 2

Norwood-Young America 43, Waterville-Elysian-Morristown 16

AA Section 3

Pipestone 42, Jackson County Central 16

AA Section 5

BOLD 34, Paynesville 8

AA Section 6

Holdingford 42, Ottertail Central 22

AA Section 8

Hawley 34, Frazee 13

A Section 2

New Ulm Cathedral 20, Sleepy Eye St. Mary's 14

A Section 3

Minneota 44, Adrian 6

A Section 4

Minneapolis North 40, Lester Prairie/Holy Trinity 13

A Section 5

Dawson-Boyd 41, Canby 12

A Section 6

Upsala/Swanville 20, Royalton 14

9 Man Section 2

Nicollet 33, Cleveland 15

9 Man Section 3

Edgerton/Ellsworth 22, Clinton-Graceville-Beardsley 14

9 Man Section 4

Underwood 30, Verndale 12

9 Man Section 5

Cromwell 40, Wrenshall 20

9 Man Section 7

Kelliher/Northome 12, North Woods 0